Самозахоплення землі

Самозахоплення землі

Як узаконити самозахоплення земельної ділянки

Нині не рідкість у нашій країні, коли земельною ділянкою володіють незаконно. Найчастіше такі території захоплюють з особистої ініціативи, не звертаючись до відповідних органів та інстанцій. Але є й ті, хто проходить усі процеси згідно із законом. Як не крути, за захоплення землі на території України передбачено покарання та відповідні наслідки. Згідно з неофіційною статистикою, на території усієї країни самовільно захоплено близько 3 млн га землі. 

Самозахоплення земельної ділянки – це

Земельний кодекс свідчить, що таке самозахоплення земельної ділянки. Це надання землі без законних прав на це. Виходить, що він забрав територію за своєю ініціативою для реалізації особистих цілей. Повноправним власником згідно із законом вважається та людина, яка отримала на своє ім’я державну реєстрацію та має документи про межі території. 

Незалежно від того, хто тимчасово володіє територією без відповідних документів, захоплення – незаконне. Найчастіше власниками виступають: 

  • держава; 
  • підприємство; 
  • фізичні особи – громадяни України; 
  • муніципалітет. 

Немає жодного метра землі, який би не належав комусь. Право власності охороняється законом і будь-яке посягання карається. Тому ніхто не може безкарно використовувати чужі землі у своїх інтересах. 

самозахвата

Куди скаржитися на самозахоплення землі

Якщо ви дізналися про самозахоплення землі, потрібно правильно підійти до вирішення цього питання.

Насамперед варто написати скаргу – претензію до порушника закону. Якщо ви зможете довести факт самозахвата та обґрунтуєте вашу вимогу, то швидше за все порушник погодиться і мирним шляхом конфлікт вирішиться. Так краще діяти, коли трапляється незаконне захоплення землі сусідами. 

Якщо ваше звернення та мирні переговори були проігноровані, тоді варто підготувати документи до місцевої адміністрації за фактом порушення кордонів. Але якщо і там вам не вдасться досягти успіху, тоді звертайтеся до суду. Для цього швидше за все вам потрібно провести геодезичну експертизу (землевпорядну). З її допомогою ви впевнено зможете довести права та відстояти свої інтереси у суді.

Експертиза не безкоштовна, але якщо суд буде на вашому боці, порушник має відшкодувати вам витрачену суму грошей на її проведення. 

Варто знати, що ще діє “дачна амністія”. Призначено її для спрощення умов для законної реєстрації ділянок, які були захоплені в період 1992 – початок 2018 року. Головний фактор – споруди повинні відповідати нормам. Фахівці цієї сфери рекомендують все ж таки узаконити самозахоплення землі, оформити всі необхідні документи та не переживати за наслідки.