Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки

Важлива інформація!

У зв’язку із введенням в Україні воєнного стану, відведення земельної ділянки у власність (не в користування) на підставі рішення та проекту землеустрою заборонено. Зазначене обмеження буде переглянуто із припиненням воєнного стану в Україні.

Виключенням є ситуації, коли:

  • на ділянці розташований об’єкт нерухомого майна; або
  • у разі відведення ділянки в користування (оренду).

В цих випадках можлива розробка проекту землеустрою на підставі відповідного рішення.

Вступ

Відповідно до положень статті 50 Закону України “Про землеустрій”, обов’язковим етапом є складання проекту відведення земельної ділянки, зокрема в тих випадках, коли формуються нові земельні ділянки (включаючи приватизацію чи оренду земельної ділянки). Проект відведення земельної ділянки вважається важливою фазою процедури надання права власності на земельну ділянку.

Проект відведення земельної ділянки

Ось послідовність кроків з покроковим порядком відведення земельної ділянки у власність. Від першого до останнього кроку порядок виглядає наступним чином.

1. Отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки

Для отримання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки у власність необхідно подати клопотання (заяву) до місцевої ОТГ (об’єднаної територіальної громади), на території якої розташована земельна ділянка.

У клопотанні повинні бути включені:

  • Графічні матеріали бажаного місця розташування земельної ділянки.
  • Копія паспорта.
  • Копія ідентифікаційного номера.

Місцева рада депутатів ОТГ має зобов’язання розглянути заяву протягом місяця та ухвалити рішення щодо надання дозволу на розробку проекту відведення земельної ділянки або відмову у наданні такого дозволу.

Відмова у наданні дозволу може бути узаконена лише у формі рішення сесії ради, а не листа, і може бути обґрунтована лише:

  • Невідповідністю місця розташування об’єкта вимогам законодавства.
  • Невідповідністю містобудівній документації (генеральний план населеного пункту, план зонування, детальний план території тощо).
  • Невідповідністю затвердженим схемам землеустрою.
  • Невідповідністю техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць.
  • Невідповідністю затвердженим проектам землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів.

2. Виготовлення проекту відведення земельної ділянки. Проект землеустрою.

Після отримання рішення з дозволом на виготовлення проекту відведення земельної ділянки, Вам слід звернутися до відповідної землевпорядної організації, де працюють сертифіковані інженери-землевпорядники та інженери-геодезисти, для розробки проекту землеустрою та реєстрації ділянки в Державному земельному кадастрі.

Щодо узгодження проекту відведення. У 2021 році вступили в силу зміни до земельного законодавства, згідно з якими проект відведення земельної ділянки затверджується лише в окремих, передбачених законом, випадках. Наприклад, це стосується відведення земель лісогосподарського призначення та водного фонду.

Для загальнопоширених цільових призначень (будівництво і обслуговування житлового будинку, ведення садівництва, особистого селянського господарства тощо) узгодження проекту відведення наразі не передбачено.

3. Реєстрація земельної ділянки в кадастрі (ДЗК)

Згідно із Законом України “Про державний земельний кадастр”, видача державних актів на право власності на земельну ділянку припинена. Тепер процес реєстрації права власності на земельну ділянку передбачає два етапи:

  • Реєстрація самої земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЗК) як об’єкту цивільних прав.
  • Реєстрація права на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Землевпорядна організація подає до державного кадастрового реєстратора наступні документи для реєстрації земельної ділянки в ДЗК:

  • Заяву встановленого зразка.
  • Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
  • Спеціальний електронний обмінний файл (XML-файл).

Після проведеної реєстрації земельної ділянки в ДЗК, державний кадастровий реєстратор призначає їй кадастровий номер. З отриманим кадастровим номером генерується відповідний витяг із кадастру (ДЗК), який в подальшому є обов’язковим документом для реєстрації права власності на земельну ділянку.

4. Затвердження проекту відведення земельної ділянки

Для отримання затвердження проекту відведення земельної ділянки, необхідно звернутися до тієї ж об’єднаної територіальної громади (ОТГ), яка видавала дозвіл на розробку проекту землеустрою, та отримати рішення щодо затвердження проекту землеустрою. Зазначена рада приймає відповідне рішення, яке підтверджує затвердження проекту. Текст приблизного рішення щодо затвердження проекту відведення земельної ділянки доступний за цим посиланням.

5. Реєстрація права власності на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно

Для реєстрації права на земельну ділянку та отримання витягу про реєстрацію права власності, вам слід звернутися до центру надання адміністративних послуг при об’єднаній територіальній громаді (ОТГ). Для реєстрації права власності на земельну ділянку, реєстратору нерухомого майна необхідно представити наступний пакет документів:

  • Оригінал рішення ради депутатів ОТГ щодо затвердження проекту землеустрою.
  • Оригінал витягу з Державного земельного кадастру про реєстрацію земельної ділянки.
  • Копія паспорту.
  • Копія ідентифікаційного номеру.
  • Квитанція про оплату послуг реєстрації.

Після завершення реєстрації, державний реєстратор видає витяг із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який підтверджує реєстрацію права власності на земельну ділянку. Детальніше про процедуру реєстрації права на земельну ділянку можна дізнатися в статті “Реєстрація права на земельну ділянку в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно”.

5/5 - (4 голосов)