Топографічна зйомка дна водойми

Вступ

Під терміном «топографічна зйомка дна водойми» розуміється топографо-геодезичне вишукування об’єкту, спрямоване на детальне вивчення рельєфу поверхні дна конкретного водоймища, включаючи зв’язки з підводними інженерними мережами та береговою частиною водоймища. Межа якісно надає подібні послуги в містах, таких як Дніпро, Запоріжжя, а також за домовленістю на всій території України.

Цілі топографічної зйомки дна водойми

Слід відзначити, що необхідність проведення таких робіт може виникнути з наступних причин:

 1. На конкретній ділянці водоймища важливо уточнити параметри водного коридору, що забезпечить безпечний рух суден у визначеному регіоні.
 2. У вказаному районі ведуться роботи з планування будівництва інженерних споруд під водою та на березі водоймища.
 3. Для складання кошторису на роботи, пов’язані з очищенням водойми, необхідно провести вимірювання та зйомку дна.
 4. Проведення зйомки дна дозволить оформити відповідні документи для цього водного об’єкту та присвоїти йому паспорт.
 5. З метою наукових досліджень у сфері екології, а також при роботі на відкритих гірських розробках на морських та річкових глибинах також може знадобитися зйомка дна водоймища.

Важливо розуміти, що для створення гідрографічного плану існує конкретний порядок виконання робіт:

 1. Фахівці з геодезії ознайомлюються з технічним завданням та визначають ділянку водоймища, на якій будуть проводитися топографічні роботи.
 2. Проводиться дослідження місцевості для визначення необхідних опорних пунктів, які будуть використані як база для топографічних вимірювань.
 3. Здійснюються вимірювання за допомогою спеціального приладу – тахеометра або GNSS.
 4. Проводиться вимірювання глибини водоймища.
 5. Отримані дані піддаються обробці, на основі яких складається карта дна водойми.
 6. Створюється топографічний план, при цьому враховуються всі особливості місцевості та отримані дані.
Топографічна зйомка дна водойми

Топографічна зйомка дна водойми здійснюється з водного транспорту, і у разі потреби може залучатися авіатранспорт та відповідне обладнання

Вибір масштабу залежить від геометричної форми вишукуваного водоймища та конкретного технічного завдання. Ураховуючи це, геодезист обирає відповідний масштаб і встановлює прив’язку до координат об’єкта.

У процесі виконання гідрогеодезичних робіт використовуються різні методи для фіксації деталей дна водоймища, такі як:

 1. Цифровий картплоттер-ехолот – гідроакустичний метод.
 2. Тахеометр із системою лазерного сканування, безпілотний зйомкою у роздільній здатності 4К – оптичний метод.
 3. Вимірювання за допомогою рейок – механічний метод.

Для проведення гідрогеодезичних робіт спеціаліст повинен мати сертифікат інженера-геодезиста, профільну вищу освіту та достатній досвід у цій галузі.

З впровадженням новітніх технологій, все частіше застосовується безпілотне підводне обладнання для дослідження дна водоймищ. Відзначається висока якість відеозйомки цим методом.

Також зростає популярність аерофотозйомки водоймищ за допомогою повітряного лазерного сканування. Цей інноваційний метод працює з використанням системи навігації та базується на лазерній оптиці. Однак недоліком цього методу є обмежена глибина проникнення лазерного променя.

Результатом геодезичних робіт є гідрографічний план водоймища, який складається відповідно до вимог замовника та узгоджується з ним щодо масштабу.

4.4/5 - (7 голосов)