Геодезичні роботи в будівництві
Актуальність геодезичних робіт в будівництві
Сьогодні ми можемо спостерігати за величезною кількістю будов по всій території України. Будуються приватні будинки, багатоповерхові будинки, підприємства, мости тощо. Але будь-яке будівництво – тривалий і кропіткий процес, який пов’язаний не тільки з фінансовими та тимчасовими витратами, але і з величезною кількістю допоміжних процесів. Так, у будь-якому будівництві не обійтися без геодезичних робіт. І ці роботи на всіх етапах, починаючи від проєктування і не закінчуючи навіть здаванням об’єкта в експлуатацію.
Що є геодезичні роботи у будівництві?
Геодезичні роботи – це область зйомки, картографування та геодезії. Геодезична зйомка включає вимірювання кутів і відстаней для встановлення координат точки в просторі.
Геодезичні вишукування використовуються будівельними бригадами для створення докладних карт будівельних майданчиків. Вони також використовуються для позиціонування інфраструктури автомобільних та залізниць та трубопроводів.
Якщо говорити про сферу будівництва в цілому, то геодезія для будівництва є комплексом заходів, мета яких отримати максимально докладну інформацію про земну поверхню, на якій планується зведення будівлі. Як наслідок – створюється топографічний план. Необхідність таких робіт виникає як при будівництві великих промислових об’єктів чи багатоквартирних будинків, а й невеликих об’єктів.
До геодезичних робіт у будівництві відносяться:
- топографічна та виконавча зйомки ;
- встановлення меж земельної ділянки;
- створення геодезичної основи;
- визначення об’єму грунту;
- отримання даних при копанні котловану, а також при його зміцненні та ін.
Геодезичні роботи включають проєктування простору з урахуванням природного рельєфу Землі та гравітаційного тяжіння.
Геодезичні компанії працюють з певною геометрією, заснованої на положенні будівельного майданчика по відношенню до природних обєктів, таких як річки, гори та інші штучні споруди.
Багато проектів залежать від розташування, тому геодезичні роботи мають бути адаптовані до цієї конкретної ділянки; Ось чому важливо забезпечити, щоб до роботи залучалися професійні сертифіковані геодезисти.
Етапи геодезичних робіт у будівництві
Проведення будь-яких робіт, у тому числі геодезичних, містить кілька етапів.
Насамперед вибирається майданчик для будівництва та збираються всі необхідні матеріали, які належать до цієї ділянки. Ідеальний варіант – проведення геодезичних робіт ще до початку будівництва об’єкта.
Початковим етапом геодезичних робіт у будівництві є топографічна зйомка та проведення інженерно-геодезичних вишукувань. Топографічне знімання потрібне на вишукуваній місцевості. А всі інженерно-геодезичні роботи спрямовані на вивчення ґрунту та ґрунтових вод. Інакше кажучи, цьому етапі вивчаються геодезичні умови обраного земельної ділянки.
У разі відсутності біля тріангуляційного пункту прив’язка здійснюється за допомогою згущення геодезичної сітки шляхом геодезичних вимірювань.
Важливою роботою геодезистів у будівництві є розбивка осей будівлі. У ході таких робіт всі дані плану з максимальною точністю переносяться на місцевість. І найважливіші такі роботи в межах міста. Оскільки неточність може призвести до того, що частина будівництва здійснюватиметься на чужій ділянці.
Першим етапом при розбивці осей об’єкта є прив’язка ділянки, де здійснюються роботи до найближчого геодезичного пункту. Після цього основні осі будівлі виносять на місцевість. У ході подібних маніпуляцій можна уявити масштаби та габарити майбутньої будови та її конфігурацію. Після винесення основних осей виносять осі окремих елементів споруди.
Важливою під час будівництва є виконавча зйомка. Її виконують на всіх етапах з метою виявлення проблем на початковому етапі. По завершенню будівництва проводиться контрольна виконавча зйомка.