Реперні точки в геодезії
Реперні точки в геодезії. Що це і навіщо потрібні.
Слово репер у перекладі з французької означає мітку, знак або вихідну точку. Так, репером у геодезії заведено вважати знак, що знаходиться у певній точці земної поверхні та у якого відома абсолютна висота. А висоту своєю чергою визначають нівелюванням.
Нівелірну мережу можна порівняти з величезною мережею координат, на якій позначені висоти, а точніше положення різних об’єктів. Тому реперна точка має певну висоту, і саме вона є точкою відліку в нівелюванні при проведенні інженерних та будівельних робіт.
Реперна точка найчастіше є металевим штирем, який встановлюється або в цоколі будівлі або заливається в бетон поруч з ним.
Якщо репер немає знака, його необхідно уточнити. Для цього використовують топографічні карти та плани. При цьому якщо репер знаходиться в глибині закладки, він має ще один знак. Робиться це для того, щоб його можна було знайти, якщо перший пошкоджений або знищений.
Репер в будівництві
Репери необхідні для:
- забезпечення знімальних та розбивальних робіт геодезистів. Такі роботи виробляють на всіх етапах, як під час проєктування та забудови, так і під час експлуатації вже готового об’єкта.
- реалізація геодезичної мережі для встановлення меж земель та проведення кадастрових робіт.
- одержання геометричної основи. Вона у свою чергу використовується для розрахунків та коригування системи координат, а також для роботи автоматизованих систем інвентаризації.
Якщо говорити загалом про будівництво, то саме реперні точки дозволяють своєчасно отримати інформацію про деформацію великих об’єктів, таких як висотні вежі, греблі, мости, метрополітен тощо. Крім цього, реперні точки є основою нівелювання будівель. Необхідно це для того, щоб оцінити зміни за минулі роки та дізнатися, чи є якісь зміни чи відхилення.
Закріплюється така реперна точка в попередньо встановленому місці. Після чого на нього переносяться координати з супутника та висота. Роблять це виключно фахівці у сфері геодезії. Саме вони займаються внесенням вихідних реперів, а після цього передачею актом разом зі схемою розташування. Після закінчення будівництва репери залишаються там, де були закладені спочатку, а замовник повинен їх зберегти, бо держава охороняє всі ці репери.